24. 10. 2017

Dublin, historie i dechberoucí příroda

Dublin má jednu nespornou výhodu, jeho návštěvou si můžete užít nejen krásná historická zákoutí a katedrály, ale během chvíle se ocitnete za městem obklopeni nádhernou přírodou, tak typickou pro Irsko.


Památky, které stojí za návštěvu

Irské hlavní město se, jako spousta jiných důležitých obchodních a strategických metropolí, rozkládá na březích řeky. Dublinem protéká Liffey, která ho pomyslně rozděluje na severní a jižní část. Pro jižní stranu jsou typické historické památky a malebná zákoutí, ta severní se vyznačuje spíše obchody, ale najdete tam také některá muzea.

Dominantami jihu města jsou dvě katedrály, St. Patrick`s Cathedral a Christ Church Cathedral a kousek od nich je nenápadně umístěn Dublinský hrad se sousední legendární čtvrtí Temple`s Bar.

Katedrála St. Patrick`s je největším kostelem v Irsku, který byl založen již v roce 1192 a ve 13. století byl rozšířen do dnešní podoby. Druhá katedrála, Christ Church Cathedral, nazývána také jako kostel Nejsvětější Trojice, je sídlem biskupa. Původně dřevěný kostel z 12. století je známý především tím, že zde v Irsku v 16. století proběhla první bohoslužba v angličtině, místo latiny.

St. Patrick Cathedral
St. Patrick Cathedral

Na severním okraji města je široká nákupní třída O´Connell Street obklopená majestátními budovami bank, dodávají tak čtvrti atmosféru honosnosti a luxusu, kde nakoupí i ti náročnější zákazníci.

K dalším památkám, které stojí za návštěvu, patří proslulé muzeum spisovatelů. Tato krásně zrestaurovaná gregoriánská budova leží na náměstí Parnell Square, najít tu můžete ohromující sbírku knih od těch nejvýznamnějších irských literátů, včetně jejich dopisů a portrétů.

Pro ty, kteří se vydali do Irska objevovat kořeny slavných alkoholických moků jako je Guiness či whiskey Old Jameson, máme dobrou zprávu. V centru města můžete navštívit původní destilérku Old Jameson, včetně stylové hospůdky, ke které vás dovede dobré místní značení. Těšit se můžete na původní historickou varnu, ochutnávky a spoustu zajímavých informací o původu a vývoji tohoto irského pokladu.

Máte- li rádi netradiční památky, kousek od centra Dublinu leží stará věznice Kilmainham Gaol, která fungovala v letech 1796–1924. Nyní slouží jako muzeum, každou hodinu se zde konají komentované prohlídky, jinak pohyb po muzeu možný bohužel není. Věznice na návštěvníky působí jako ze starého filmu a její návštěva slibuje netradiční zážitek.

Pro všechny případy si můžete ZDE stáhnout turistickou mapu centra Dublinu.

Na jeden den do přírody

Hned za hranicemi města na vás čeká nádherná irská příroda. Navštívit můžete například jednu z nejoblíbenějších destinací na jednodenní výlety - šlechtické panství Powerscourt, jehož zahrady a blízké vodopády jsou turisty vyhledávaným cílem.

Na úplný únik od reality je nejlepší zvolit na sever od Dublinu ležící Howth Head, mys ze kterého je nádherný výhled na dublinskou zátoku.

Howth
Howth, Výhled na Dublinskou zátoku

Dalším vyhledávaným místem mimo centrum jsou hrobky v oblasti Dowth, Krowth a Newgrange, které jsou významné zejména proto, že jsou starší, než samotné egyptské pyramidy.

Doprava, ubytování a další tipy

Do Dublinu se nejlépe dostanete letadlem, z Prahy lze využít přímé lety, které jsou obsluhovány více společnostmi, také těmi nízko-nákladovými. Pokud máte štěstí, narazíte na zpáteční letenku okolo 1 500 Kč. Na místě se do centra města dostanete jednoduše autobusem, který jezdí přibližně každých 20 minut, nebo si můžete vzít taxi, to už je ale o něco dražší varianta.

Městská hromadná doprava v Dublinu je zastoupena autobusy a vlaky. To je také nejvýhodnější možnost a jízdenky zakoupíte u většiny zastávek či v automatech. Využít můžete také turistickou jízdenku, která má platnost 72 hodin, opravňuje vás k využití všech dopravních prostředků MHD a cena se pohybuje okolo 28 euro pro dospělého pasažéra. Více informací k dopravě najdeteZDE.

Ubytování v Dublinu nabízí stejné možnosti, jako ve většině metropolích, najdete tu velký výběr malých hotýlků či hostelů, ale i pobočky známých hotelových řetězců.

Při cestě do Irska se vyplatí nepodcenit vybavení, počasí může být hodně proměnlivé a nevyzpytatelné. Dobrá nepromokavá obuv, bunda a pláštěnka by vám v batohu neměli chybět.

Další důležitou věcí je cestovní pojištění, nejen pro případný úraz, ale i pokud dojde ke ztrátě či zpoždění vašich zavazadel na straně letecké společnosti, výlet do Dublinu je sice eurovýletem, ale pokud přijdete o váš kufr, můžete pěkně zmoknout.

Pokud máte rádi atmosféru irských hospůdek u nás, tak to, co vás čeká v Dublinu, vás velmi mile překvapí. A chcete- li za víkend stihnout poznat krásy města i přírody, je právě Irsko tím správným cílem.

Jestli ale přemýšlíte o místě, kam můžete dojet pohodlně autem, můžete se podívat například do Berlína, tipy a místa, kam zajít najdete v článku Do Berlíně klidně i autem.
Zdroje:

http://www.radynacestu.cz/maga...

http://www.radynacestu.cz/magazin/vylety-do-okoli-dublinu/

http://irsko.orbion.cz/dublin/pruvodce/nejzajimavejsi-mista-v-dublinu-2894/

https://www.turistika.cz/vylet...

http://www.infoglobe.cz/irsko-tipy-na-vylet-mimo-centrum-dublinu-a-v-okoli/

http://www.chcitam.cz/poznejte-s-nami-dublin-informace-pamatky-pruvodce/


Příhlášení k odběru newsletteru