04. 10. 2017

Na víkend do Berlína klidně i autem!

Berlín je ideální místo na víkendový odpočinek po náročném pracovním týdnu a nejlepší na tom je, že jste tam za pár hodin autem. Zároveň můžete cestou navštívit třeba pohraniční Drážďany. Co vše můžete v Berlíně za víkend stihnout, jak na místní MHD a další tipy najdete v článku. Po přečtení už stačí jen vybrat datum a začít plánovat.


Berlín, německé hlavní město, které láká milovníky kultury, dobrého jídla, nakupování, stejně jako fanoušky historických památek i moderní architektury. Berlín je známý svou pohodovou specifickou atmosférou, kde si každý najde “to svoje”, je to ráj pro umělce, designéry a užívat si sem jezdí nejen mladí lidé z celé Evropy, platí zde totiž jedno pravidlo: Hlavně žádný stres.

Doprava do Berlína

Pro české turisty je Berlín oblíbeným místem víkendových výletů, leží necelých 300 km od hranic a zvolit můžete z více možností dopravy. Pokud jste fanouškem železnic, dopravíte se do centra města z pražského hlavního nádraží přímým vlakem. Stejně tak autobusoví dopravci, jako RegioJet či FlixBus nabízejí velké množství linek s cenami od 20€ a z Prahy trvá cesta přibližně 5 hodin.  

Hodně Čechů volí také variantu vlastním autem, což se vyplatí zvlášť v případě, že cestují v počtu tří a více lidí. Hned po překročení hranic se stačí napojit na dálnici, která je v Německu bez poplatku, a za přibližně tři hodiny jste v Berlíně. Pokud jste rádi pány svého času a nechcete se spoléhat na dopravce, je to velmi výhodná varianta. Po cestě se také můžete zastavit v Drážďanech, příhraničním městě, kde na vás dýchne ta pravá německá atmosféra a najdete tam krásná historická místa a útulné kavárny.

Pojedete- li autem, nezapomeňte si zkontrolovat povinné ručení (musí vám platit i v zahraničí) a některá německá města zavedla vjezd pouze pro dopravní prostředky s platnou ekologickou známkou.

Pochybujete- li o možnostech parkování, na periferiích Berlína je stání zdarma, stejně tak pokud budete mít ubytování v hotelu, či zvolíte levnější variantu například přes Airbnb, máte většinou možnost parkovat přímo tam, či si můžete najít místa v okolí a dál se dopravovat MHD. Kompletní k parkování najdete v tomto článku.

Doprava v Berlíně

Po Berlíně není doprava autem tak nešťastná, jak se může zdát, moc místních auto nevlastní, takže provoz není tak hustý. Spíš pozor na úzké uličky a velké množství cyklistů. Místní, ale i turisté, jezdí rádi a hodně na kole - Berlín je totiž taková placka. Jak si takové kolo můžete opatřit i vy? Stačí využít jednu z mnoha půjčoven, které najdete na každém rohu a za pár euro.

Další možností je již zmíněná MHD. V Berlíně platí několik pásem a je možné vybrat si z několika dopravních prostředků a druhů lístků. Pokud vás jede větší skupina, vyplatí se nákup skupinové denní jízdenky. Existují také vícedenní, či tzv. WelcomeCard, které platí nejen na MHD, ale máte na ní jako turisté také slevy v některých muzeích či restauracích. Všechny informace, včetně cen naleznete na oficiálních stránkách pro turisty.

Ubytování

Pro Berlín platí stejná pravidla jako pro ostatní metropole - čím blíže k centru, tím je ubytování dražší. Pokud si potrpíte na luxusnější ubytování, vybírat můžete z velké nabídky hotelů. Pro ty méně náročnější se vyplatí hledat hostely či airbnb, to je v Berlíně velmi oblíbené a výběr je skutečně velký. Další “punk” možností je stále populární couchsurfing, kdy ubytovávají místní přímo u sebe doma na gauči a většinou zadarmo, či za drobnou úplatu, dárek z vaší země, a podobně. Díky tomu, že je Berlín tak kontrastním městem, kde najdete velmi různorodou společnost, přijdou si na své skutečně všichni i co se týče možností ubytování.

Co navštívit?

Nebudeme v tomto článku vypisovat seznam všech památek a jejich popis, protože Berlín jich nabízí skutečně velké množství, ale za zmínku určitě patří ty nejoblíbenější. Těmi jsou Braniborská brána, Říšský sněm či berlínská televizní věž, kde také najdete jedny z mála toalet, které jsou zdarma.

Je-li vaším koníčkem přispívání na sociální sítě, nesmíte zapomenout na fotku v památníku holokaustu, který má svou zvláštní tajemnou až mrazivou atmosféru. Kompletní seznam památek najdete například na stránkách průvodce Berlínem.

Památník holokaustu, Berlín
Památník holokaustu, Berlín

Pro levné nákupy můžete navštívit jeden ze stovek bleších trhů, nebo proslulý Alexanderplatz. Luxusní zboží seženete ve známém Kadewe, největším berlínském obchodním domě.

Alexander Platz
Alexanderplatz

Pokud patříte mezi fanoušky jídla, Berlín je to pravé místo, které spojuje kultury i s jejich tradiční kuchyní. Paradoxně si nejlepší sushi v Evropě dáte právě v tomto německém hlavním městě.

Máte-li více času, za pozornost stojí také Tropical Island nedaleko města či výlet do berlínské zoo.

Další tipy a triky

Zastaví- li vás někdo s dotazem, zda mluvíte anglicky, s velkou pravdě podobností z vás chce vytáhnout nějaké peníze. Pozor také na starou známou pouliční hru “skořápky”, tu je nejlepší pouze pozorovat z dobré vzdálenosti. Stejně tak je dobré vyhnout se podezřelým skupinkám místních dětí, nikdy nevíte, co mají za lubem.

Co si pohlídat před cestou

Stejně jako před každou jinou cestou do zahraničí není dobré podcenit cestovní pojištění. Pokud nemáte sjednané jedno z dlouhodobých cestovních pojištění např. Roční pojištění od Allianz, nezapomeňte si sjednat pojištění jednorázové.

Plánujete-li platit na většině míst platební kartou, ujistěte se, že to vaše banka a nastavení účtu umožňuje, ušetříte si tak hledání připojení pro změnu limitů. Platné cestovní doklady (v tomto případě vám stačí občanka) jsou samozřejmostí.

Váháte- li, kam se vydat na prodloužený víkend za hranice, je Berlín určitě tím pravým místem na objevování nových kultur, historii i dobré jídlo. Ale pozor, Berlín se vám může dostat pod kůži a nejeden turista si svůj pobyt prodloužil o několik dní až let.

Příhlášení k odběru newsletteru