27. 03. 2018

Londýn: Co navštívit

Londýn, hlavní sídlo Velké Británie není jen Big Ben a královna, i když to jsou dvě věci, které se vybaví snad každému, když si na tohle město na řece Temži vzpomenou. Královna je pro Brity bezesporu jedním s největších pokladů, stejně jako právě Big Ben. 

Londýn není jen Big Ben a královna! Přečtěte si naše tipy.

Tahle metropole s osmi miliony obyvateli má skutečné kouzlo, které je tvořeno širokou paletou různých kultur prolínajících se do místní atmosféry více, než si jsou angličané možná ochotni přiznat.

První zmínky jsou datovány už z doby dávných Římanů v prvním století. Od té doby se město rozrostlo do neuvěřitelné velikosti, stalo se kosmopolitním centrem Velké Británie a sídlem královny a její rodiny. I přes požár, který město postihl a skoro celé zničil, dokázal vstát z popela a vyrostl do skutečně impozantní velikosti a krásy. Co tedy v Londýně vidět?

Památky

Kromě typických červených telefonních budek a dvoupatrových autobusů, tzv. Double Deckerů je londýnskou dominantou také London`s Eye, neboli Londýnské oko - obří ruské kolo, které se točí pomalu tak, aby si každý návštěvník mohl prohlédnout celé město z pořádné výšky. Nebudeme tu ale vyjmenovávat všechny památky, jednak jich je obrovské množství a také tipy na ty nejdůležitější najdete v každém průvodci. Představíme vám ty méně známá, ale přesto zajímavá místa.

London`s Eye

London`s Eye

Shakespeare`s Globe Theatre

Divadlo samotného velikána britského dramatu - Williama Shakespeara, které nechal postavit na konci 16. století. Poté, co celé shořelo bylo obnoveno do skoro totožní podoby, jak jej můžete vidět i dnes. Pokud nejste přímo milovníci divadelních představení, můžete si divadlo prohlédnou v rámci prohlídek pro turisty. Podívejte se na video s virtuální prohlídkou.

Shakespear

Shakespear

Greenwich - observatoř a park

Jedna z nejdůležitějších hvězdáren v historii nyní slouží jen jako muzeum. Někdejší obsarvatoř, která leží přímo na nultém poledníku (můžete tak jednou nohou stát na východní polokouli a tou druhou na západní), měla původně sloužit výzkumným účelům, poté, co se zde jako na prvním místě na světě začal veřejně ukazovat čas pomocí tzv. Time ball. Součástí je komplex více budov sloužících jako muzeum či obchod se suvenýry.

V okolí poledníku se rozkládá rozlehlý park s The National Maritime Museum (Národní námořnické muzeum), kde najdete neuvěřitelné poklady ze dna moří. A nedaleko muzea je také jeden z nejznámějších a nejlepších trhů v celém Londýně, tzv. Greenwich Market, který stojí určitě za návštěvu.

Greenwich observatory

Greenwich observatory

China town

O tom, jak silný je vliv ostatních kultur na tuto evropskou metropoli se nejlépe přesvědčíte ve čtvrti zvané China Town, neboli čínské město. Ulice na vás dýchnou neuvěřitelnou atmosférou a budete mít pocit, že se už nenacházíte v britské metropoli, ale o mnoho tisíc kilometrů dál v pravém asijském městě.  Nakoupit zde můžete všechno, na co si jen vzpomenete, a když už se budete toulat právě tam, nezapomeňte ochutnat nějakou “místní” specialitu.

V Londýně si může přijít na své skutečně každý, protože jsou tu k vidění, kromě památek jako Westminster Abbey, Tower of London a London Bridge, také nádherné parky plné zeleně, či velké množství nejrůznějších muzeí.