25. 09. 2018

Podzimní eurovíkend - Amsterdam

Podzimní měsíce jsou jako stvořené k víkendovým výletům. Letecké společnosti snižují ceny letenek, již není tolik turistů, ale s doznívající sezonou bývají ještě všechny atrakce otevřené a tak si můžete nerušeně užít krásy některého z evropských měst. Neváhejte proto, kupte letenku a vyražte za poznáním a novými zážitky!

V dnešním článku vypíchneme pár zajímavostí z místa, kde si musíte dát sakra pozor na cyklisty a kde na kopeček nenarazíte - máme na mysli samozřejmě Amsterdam.

Amsterdam

Jde o hlavní město Nizozemska. Z Čech tam lze dojet i autem, ale pohodlnější bude cesta letadlem. Toto město je známé díky spoustě kol, na která narazíte v podstatě kdekoli. Udává se, že je zde více kol než stálých obyvatel. Po shlédnutí nekonečných parkovišť pro kola bychom tomu i věřili. 

Na co byste při návštěvě Amsterdamu neměli zapomenout:

  • Půjčit si kolo (i když je pravda, že pokud budete cestovat po Nizozemí, je asi lepší si kolo půjčit v nějakém z klidnějších měst, v Amsterdamu je třeba zvýšená opatrnost).

  • Pořídit si “I amsterdam City Card” (díky ní můžete navštívit spoustu míst zdarma a nebo se slevou).

  • Projet se lodí po jednom z amsterdamských kanálů (nabídka je široká a je to zážitek).

  • Vyzkoušet pravou holandskou wafli (na to nezapomenete, to vám garantujeme).

Amsterdam, to jsou kola a kanály
Amsterdam, to jsou kola a kanály

Koukněte na pár tipů, co stojí za navštívení:

Van Gogh Muzeum

Jednou z nejvyhlášenějších památek je toto muzeum. Pokud ho chcete navštívit, doporučujeme zarezervovat termín a čas, protože místa se rychle plní a kapacita je omezená. Najdete zde největší sbírku děl Vincenta van Gogha na světě. Na stránkách oficiálních stránkách se můžete podívat na to nejzajímavější, co při své návštěvě nechcete minout.

Muzeum Anne Frankové 

Přímo v centru města můžete navštívit muzeum Anne Frankové, které bylo vybudováno v domě, kde se její židovská rodina ukrývala. Díky deníku, který si dívka vedla, a který byl po válce nalezen, zná svět celý příběh této rodiny ukrývající se celou druhou světovou válku v tajné skrýši svého domu. Ne dlouho před koncem války byli ovšem nalezeni, odvezeny do koncentračního tábora a jediný kdo přežil byl její otec, který deník našel a zveřejnil. Je to skutečně silný příběh a v muzeu najdete nejen tajnou skrýš, ale spoustu dalších předmětů připomínající osudy této rodiny. 

Muzeum diamantů

V Amsterdamu naleznete taky jediné muzeum diamantů na světě. V muzeu se dozvíte, jak diamanty vznikají, jak poznat rozdíl mezi pravým a falešným diamantem a najdete zde známé diamanty a artefakty. Plusem je i možnost spojit návštěvu s projížďkou po Amsterdamských kanálech. A s “I amsterdam City Card” ušetříte za vstup.

Plavba kanály města

Celé město je protkané kanály, po kterých se lze plavit a vidět tak město zase s jiného úhlu. Vybírat můžete ze široké škály nabídek od hop-on-hop-off lodí, které brázdí město a zastavují u památek, nebo například plavby za svitu svíček s vybraným jídlem a vínem.

Když si zakoupíte Canal Cruise ticket, můžete si vybrat hodinovou jízdu na lodi dle vašeho výběru.

Navštivte trhy v Amsterdamu

Jak jistě víte, Holandsko je známé svým pěstováním tulipánů a dalších květin. Nejznámějším místem v Amsterdamu, kde můžete květiny zakoupit je tzv. Bloemenmarkt. Je to jediný plující květinový trh. Hlavně v jarních měsících doporučujeme jeho návštěvu.

Květinový trh však není jediným trhem, na který můžete v Amsterdamu narazit. Trhy, na kterých můžete koupit vše od starožitností, knih, oblečení atd. najdete různě po celém městě každý den.

Nezapomeňte se vyfotit u nápisu “I amsterdam”

Tento ikonický nápis najdete u muzea Rijksmuseum. Druhý menší nápis putuje městem a jeho lokaci můžete najít ZDE.

Další nápis najdete na letišti a přivítá vás při příletu. A nakonec ne nápis, ale červenou “I amsterdam” sofu najdete na recepci City Hall.

Nápis I amsterdam
Nápis I amsterdam

Amsterdam a výlety do okolí

Nejen Amsterdam stojí za návštěvu! Přece, je to město a velká spousta lidí v ulicích se může člověku po pár dnech omrzet. Proto není nic jednoduššího, než si půjčit kolo, nebo najít vhodný vlakový spoj, a vyrazit za město.

Naarden

Jednou ze zajímavých a velmi vyhledávaných zastávek je Naarden, jedná se o malé fortifikační město, které je dokonce jedním z nejlépe opevněných v Evropě. Oblíbené je zejména proto, že ze vzduchu jeho pevnost vypadá jako sněhová vločka.

Naarden

Maken

Další velmi oblíbenou lokalitou na jednodenní výlet je rybářské městečko Marken, které je tradičním holandským pokladem plným dřevěných domků. Tam dojedete v klidu na kole po cyklistické stezce, která vám nabízí spoustu výhledů a krásných míst. Začít ale doporučujeme u Central station, kde si můžete půjčit kolo a zdarma přejet řeku přívozem, pak už můžete v klidu pokračovat až do Markenu, kde na vás čeká spousta hospůdek s občerstvením a přístavních lákadel.  

Pokud se do tohoto holandského města vydáte na podzim, nebo na jaře v době rozkvetlých tulipánů, určitě neprohloupíte. Na Amsterdam nejde zapomenout a každý si tam najde přesně to, co mu vyhovuje. Výlety do okolí, nebo návštěvu muzeí, všeho je dostatek. Určitě ale nezapomeňte ochutnat holandské vafle a tradiční hranolky, o jejichž původ se Holanďané přou s mnoha dalšími národy. Ať už ale patří nápad na tyto smaženou bramborovou pochoutku komukoli, v Amsterdamu u Central station umí jedny z nejlepších!

Příhlášení k odběru newsletteru