20. 06. 2018

Čím vybavit lékárničku na dovolenou

I přesto, že si jistě na dovolenou zařizujete cestovní pojištění s pojištěním léčebných výloh, není na škodu mít s sebou zabalenou i příruční lékárničku. Co by taková lékárnička měla obsahovat?

Obsah lékárničky se liší podle toho, na jak dlouho a na jaký typ dovolené se chystáte vyrazit. Také záleží na tom, zda na dovolenou jedou děti nebo dospělí, případně těhotné ženy. Přesné složení je individuální, platí ale několik obecných zásad a tipů, které se mohou hodit každému.

Jak zabalit lékarničku na dovolenou?

Státní zdravotní ústav přináší několik tipů na zabalení lékárničky: obsah lékárničky uzpůsobte délce pobytu, počtu spolucestovatelů a dostupnosti zdravotní péče v zemi kam cestujete. Léky ponechte v originálním balení, aby nemohlo dojít k záměně (případně v igelitovém sáčku s příbalovým letákem) a vždy zkontrolujte datum expirace. Zabezpečte lékárničku před sluncem, teplem a vlhkem, a léky uchovávejte mimo dosah dětí.

Co byste měli zabalit?

Nejdřív myslete na léky, které běžně užíváte. Vhodné je pořídit si dávkovač, do kterého si připravíte to, co berete každý den na celou dobu vaší dovolené.

První, na co můžete po odjezdu narazit, je nevolnost z přepravy různými dopravními prostředky, proto přibalte přípravky na cestovní nevolnost (léky proti kinetóze) jak na cestu tam, tak i zpět.

Dále se zaměřte na to, s čím byste v dané destinaci mohli mít problém.

Nejčastěji ošetřujeme drobná poranění, proto je vhodné mít s sebou balíček první pomoci s desinfekcí, obvazy, náplastmi, vatou a nůžkami. Časté také bývají zažívací potíže (nadýmání, zácpa, průjem…), a to zejména v rozvojových zemích s nedostatečnou hygienou. Samoléčbu je třeba doplnit vhodnou dietou. A další velmi nepříjemnou komplikací může být teplota a nachlazení. Přibalte si proto teploměr a léky na tyto potíže. Můžete je využít i při bolestech hlavy, zubů, či při menstruačních bolestech.

Teploměr a záladní léky by měly být součástí
Teploměr a záladní léky by měly být součástí

Nejen na letní prosluněné dovolené nezapomeňte na ochranu pokožky před sluncem, vezměte si s sebou vhodné opalovací přípravky s odpovídající UVA/UVB ochranou. Použití je třeba opakovat několikrát denně. V případě spálení použijte krémy s obsahem panthenolu a aloe vera.

Do lékárničky patří také přípravky na alergii. Pokud alergií trpíte vybavte se vhodným antihistaminikem. Vhodné jsou také přípravky proti hmyzu a pinzeta na vyndání přisátého klíštěte.

Dále si cestovatelé přibalují přípravky na mykózu či další přípravky na dezinfekci, jako jsou dezinfekční gely, nebo přípravky na opary či gynekologické potíže. Důležité je, si lékárničku vybavit podle vašich potřeb tak, abyste v zahraničí měli vše potřebné, obzvláště když v daném místě není dostupná kvalitní lékařská péče.Zdroje:

https://www.vitalia.cz/clanky/lekarnicka-na-cesty/

https://www.drmax.cz/poradna/cestovni-medicina/co-by-mela-obsahovat-cestovni-lekarnicka

http://www.szu.cz/tema/cestovni-medicina/cestovni-lekarnicka

https://www.cestovni-nemoci.cz/novinky/lekarnicka-na-cesty-co-s-sebou-vzit-do-kufru-10817


Příhlášení k odběru newsletteru