16. 10. 2017

Co zařídit před každou zahraniční cestou?

V poslední době si stále více zvykáme, že při cestě do zahraničí v rámci Evropy nemusíme nic moc řešit a prostě nasedneme do auta, autobusu či letadla s platební kartou a občankou v kapse, s tím, že eura si přece vybereme na místě z bankomatu, pas nepotřebujeme protože v Evropě máme Schengen a tarify na volání jsou už také všude stejné. Je to skutečně tak jednoduché?

Stále častěji tak zapomínáme například na cestovní pojištění, které je nutné i v rámci Evropské Unie, nebo na to, že ne ve všech zemích platí euro. Na co se tedy vyplatí nezapomenout i v době moderních technologií se dozvíte v tomto článku.

Cestovní pojištění

Pojištění je alfou a omegou pro cesty do zahraničí. Ve většině případů se vám nic nestane, ale nikdy nevíte, kdy budete muset vyhledat ošetření u lékaře, kdy vám přepravní společnost ztratí zavazadla, nebo kdy budete potřebovat asistenční službu. Pokud nejste vybaveniceloročním cestovním pojištěním, nezapomeňte, že byste se měli pojistit i při krátkém výletu třeba jen na Slovensko. Může se vám to hodně vyplatit.

Cestovní doklad

Při výletu v rámci Evropské unie a Schengenského prostoru vám stačí mít v kapse již zmíněnou občanku. Trochu jiná situace ale nastává, cestujete-li s dítětem mladším 15ti let. Takové děti občanský průkaz ještě nemají, proto si zjistěte, jestli do dané země mohou cestovat, pokud jsou zapsáni u vás v občance, případně v pasu, nebo zda potřebují vlastní pas. Také si ověřte, platnost těchto dokladů. V některých státech mohou vyžadovat platnost jen během pobytu, jinde i půl roku po tom, co zemi opustíte.

Měna a finance

Nejen, že je dobré si před odjezdem zjistit, jakou měnou se ve vaší cílové destinaci platí, protože sami dobře víme, že euro ještě není zavedeno všude, ale nezapomeňte ani na dostatečnou finanční rezervu, ke které se snadno dostanete v případě nějakých problémů. Proto si zjistěte, zda můžete vybírat a platit platební kartou i v zahraničí a jaké má vaše banka poplatky. Nemůžete být připraveni na vše, k tomu slouží cestovní pojištění, aby vás krylo v případě nečekaných komplikací a výdajů, ale například v případě nutnosti navštívit lékaře, vám pojišťovna danou částku vyplácí až zpětně.

Léky a očkování

V dnešní době také spousta lidí užívá nejrůznější léky, vitamíny a jiné. Pokud cestujete letadlem jen s příručním zavazadlem, zjistěte si, jaké podmínky platí u přepravní společnosti vzhledem k přítomnosti léků na palubě. Povinné očkování se řeší hlavně v případě cest do vzdálenějších destinací, jako je Asie či Afrika. I tak je dobré, když jste před cestou v rámci Evropy v zimních měsících očkováni proti chřipce, atd.

Orientace v cílové destinaci

Mít zjištěné informace o tom, jak se dostat po příletu či příjezdu z letiště či nádraží do hotelu, je základ, nebo můžete spoléhat na štěstí. S moderními technologiemi také přestávají být v módě klasické papírové mapy a lidé se již orientují pomocí GPS a map v mobilu. Pokud tedy odjíždíte, ujistěte se, že máte vaši GPS aktualizovanou a máte k dispozici datové připojení pro danou zemi.

Detaily o zemi, zvyky a pravidla

I při cestách po Evropě se setkáte s mnoha rozdílnými kulturami a zvyky. Mít zjištěný základ toho, co je v dané zemi považované za slušnost a co naopak za neúctu, vám může ušetřit spoustu starostí a zjednodušit komunikaci s místními. Taková znalost vám i otevře dveře k tomu, co je pro danou kulturu skutečně tradiční, co stojí za to vyzkoušet a kam se podívat, aby váš výlet stál skutečně za to.

Pokud cestujete autem

Hodně evropských zemí je krásně dostupných autem a my, Češi, toho také hodně využíváme. Stačí si vzpomenout na letní kolony na dálnici do Chorvatska či Itálie. Cesta autem je v mnohém pohodlnější a člověk je svým pánem, může se zastavit na spoustě zajímavých místech, která jsou po cestě a tím znásobit svůj zážitek. Spolu s klady má cestování autem také své podmínky. Mezi základ patří dobrý technický stav vašeho vozu, jeho pojištěníi pro cesty do zahraničí, a platná emisní kontrola. V posledních letech velké množství evropských metropolí vyhlašuje tzv. Green zóny, což znamená, že nepovolují vjezd vozidlům, které nemají platnou ekologickou plaketu. Například do Berlína se bez ní s vozidlem nedostanete. Nebo vám v opačném případě hrozí vysoká pokuta. Proto si vždy naplánujte trasu a zjistěte si podmínky vjezdu a parkování.

Nikdy nemůžete předejít všem rizikům, která vás mohou na cestách potkat, ale velké množství z nich přece jen zabránit můžete. Stačí, když věnujete nějaký čas přípravě, pojistíte se a zjistíte si potřebné informace. Doufáme, že vám k tomu tento článek pomůže a vy tak budete lépe připraveni.

Příhlášení k odběru newsletteru