30. 01. 2018

Cestování po Evropě pohodlně a bezpečně

Aby si všichni členové výpravy cestování užili a nemuseli se během cesty stresovat například nějakým chybějícím vybavením, unavenými dětmi a podobně, je trochu umění. Ne vždy se vyhnete všem problémům, ale alespoň se můžete pokusit většinu z nich eliminovat a rizika snížit na minimum. V rámci cestování po Evropě není nutné řešit bezpečnost například z hlediska místní politické situace, jde hlavně o vybavení a informovanost.

Výběr dopravního prostředku

Ne vždy záleží cíl vaší cesty na tom, jestli jste zrovna objevili levné letenky, nebo jízdenky. Pokud se už dlouho chystáte, že se podíváte do francouzského alpského městečka, které je hodně vzdálené od letiště i nejbližšího velkého města, kam se můžete dostat s některým autobusovým dopravcem, přichází na řadu jízda po vlastní ose, třeba autem. Kromě důkladného servisu a zajištění dobrého technického stavu auta, myslete také na pojištění, ne všechna povinná ručení jsousjednána také pro zahraniční cesty, to stejné platí pro havarijní pojištění.

Co si zabalit s sebou?

Zejména, pokud cestujete s dětmi, mějte na paměti, že cesta autem trvá sice déle, ale můžete dělat přestávky podle potřeby, vzít všechny nezbytné hračky a další vybavení, které se vám do autobusu nebo letadla nemusí vyplatit. V tomto případě je také velmi důležitý výběr autosedačky (jak na to si můžete přečíst v článku: Autosedačky: Vše o bezpečnosti dětí v autě). V teple není dobré zapomínat na sluneční clony, nebo můžete vašim potomkům pořídit letní potah, který je udrží v chladu i v těch největších vedrech.

Při cestě autobusem nezapomeňte na dostatek jídla a pití, hodit se vám bude hlavně ovoce, nebo třeba zeleninový salát. Je to lehké jídlo, které vám nezpůsobí nepříjemné pocity těžkosti. Pokud cestujete s dětmi, můžete ovoce připravit a nakrájet už doma. A v případě, že trpíte nevolností, nechte si předepsat nějaké (nejlépe už osvědčené) léky.

Další důležitou výbavou je cestovní polštářek a deka. Pro děti jde o ještě více nezbytné vybavení, ale i dospělí to velice ocení.

Informace o cílové zemi, potřebných náležitostech, aj.

Doklady

V posledních letech je cestování v rámci Evropy více jednoduché, díky Schengenskému prostoru, Evropské Unii a bezvízovému vstupu. Stále ovšem platí nutnost mít u sebe nějaký doklad totožnosti. Aby vás na letišti pustili přes vstupní kontrolu, doklad budete potřebovat. V autobusech jej většinou také kontrolují, ale pokud pojedete autem a budete se pohybovat jen v rámci Schengenského prostoru, je velká šance, že svůj doklad vůbec potřebovat nebudete. Rozhodně s tím ale nepočítejte. Může dojít k různým situacím (nehoda, náhodná kontrola policií, aj.), kdy vám fakt, že u sebe nemáte občanku nebo pas, způsobí hodně velké potíže. A také počítejte s tím, že děti potřebují svůj vlastní pas.

Měna

Nejen my, ale i některé další země v Evropě nemají zavedenou jako měnu euro, proto si zjistěte i tyto informace, spolu s tím, zda se vyplatí peníze vyměnit u nás, nebo je lepší výběr z bankomatu na místě. Ušetříte si tak spoustu potenciálních problémů.

Cestovní pojištění

Spousta cestovatelů, hlavně těch svátečních, zapomíná na cestovní pojištění, nebo jim příjde zbytečné ho platit jen na “pár dní”. Můžete narazit na spoustu historek, kde lidé popisují svoje zkušenosti s nezbytnou zdravotní péčí v zahraničí bez pojištění. Není to nic zábavného, a už vůbec ne levného. Pojištění na cesty můžete sjednat také na celý rok, tím vám odpadne spousta starostí.

Cílová země

Bez cestovní kanceláře, pokud se pohybujete mimo turistická místa, můžete i v rámci Evropy narazit na kulturní rozdíly. I v Itálii se vám může stát nějaké to faux-pas. Vždy myslete na to, že dobrá informovanost a příprava vám může hodně ulehčit cesty.

Před cestou

Naplánovat cestu, včetně zajímavých míst, která stojí za návštěvu v cíli i na trase může být hodně přínosné. Nic vám tak neunikne. Jako další malý tip doporučujeme mobilní aplikace pro cestovatele, i s odkazy ke stažení najdeteZDE a další užitečné informace jsou v článku Co zařídit před každou zahraniční cestou.


Zdroje:

http://www.rozhlas.cz/sever/expres/_zprava/1217363

http://doma.nova.cz/clanek/volnycas/8-skvelych-aplikaci-pro-snadne-a-bezpecne-cestovani.html

http://www.maxi-cosi.com/cz-cs/autosedacky/bezpecne-pouzivani-autosedacek/odbornici-na-autosedacky/bezpecne-cestovani/tipy-pro-bezpecne-cestovani-na-dovolenou.aspx


Příhlášení k odběru newsletteru