05. 10. 2017

Jaké přírodní krásy můžete objevit kousek za hranicemi?

Cestovat a objevovat krásy okolních zemí nemusíte jen na dlouhodobých pobytech v rámci dovolené. Zahraničí si můžete užít i během krátkého jednodenního, či víkendového výletu. Máme pro vás několik tipů na zajímavá místa v okolí českých hranic, která určitě stojí za návštěvu!

Saské moře v Německu

Řeč je o jezeře Berzdorfer See, které vzniklo jako rekultivační jezírko zatopením starého uhelného dolu a jeho rozloha odpovídá rozloze čtyř Máchových jezer. Návštěvu si naplánujte nejlépe na letní či jarní měsíce, kdy můžete využít možnosti koupání, ale i letních sportů. Najít tu můžete přístav s dlouhým molem, nebo in-line stezku, která má délku okolo 26 km (tam i zpět).

  Berzdorfer See.jpeg

Berzdorfer See

V okolí celého jezera můžete využít širokou nabídku občerstvovacích stánků a hospod. Co se týče parkování, v nabídce je spousta možností. Auto můžete nechat na okraji městečka Weinhübel, nebo na jižním břehu u měst Tauchritz nebo Hagenwerder. Všechna parkoviště jsou dobře značená a většina z nich je zdarma.  

Slovenský ráj v Terchové

Terchová je známá nejen jako rodiště slavného zbojníka Jánošíka, ale také jako vstupní brána do slovenského ráje - Jánošíkových děr. Toto území Malé Fatry je oblíbeným cílem na výlety mnoha rodin, absolvovat se dá pohodlně i s dětmi. Pokud jste již stezku plnou kaskád, vodopádů a přírodních krás dříve absolvovali, nevadí, je tu vždy co objevovat. 

janosikovy diery .jpeg

Jánošikovy Diery, Terchová

Cestu od českých hranic zvládnete do dvou hodin a i během ní si užijete krásný výhled na slovenskou přírodu. V okolí Vrátné doliny se nachází spousta hotelů, penzionů a chat, kde vám nabídnou ubytování i na jednu víkendovou noc a v okolí není problém narazit na restauraci, kde vám připraví tradiční vynikající halušky.

Zaparkovat můžete přímo u vstupu do Jánošikových děr, kde zaplatíte přibližně 2 eura za půl dne stání. Všechny potřebné informace jsou zpracované na oficiálních stránkách.

V okolí můžete dále objevit třeba i zříceninu hradu Strečno, nebo se vydat na turistických výšlap do okolních kopců, vše je zde velmi dobře značeno a orientace není žádný problém.

Polské pískovcové město

Ze všech našich sousedních zemí máme my, Češi, k Polsku nejvíc zvláštní vztah, nenavštěvujeme ho tolik, jako například Slovensko, či Německo. To je ovšem škoda, protože i tito naši sousedé mají co ukázat, a ne jen nudné rovinaté pláně.

Pískovcové město na Hejšovině začíná hned za hranicemi, asi 20 km od Náchoda. Nejčastější trasa vede od polské osady Karłów, kde je velmi nepřehlédnutelný vliv sudetského Německa, což dokazují tři vysoké budovy, z nichž jedna slouží jako hotel. Až vystoupíte z auta a zaplatíte poplatek za vstup do přírodního parku (dospělí 7 PLN a děti 3PLN), můžete se vydat na okruh Hejšovinou (neboli Szczeliniec Wielki po polsky), ten je dlouhý necelých pět kilometrů a trvá přibližně 2 hodiny. Pokud se vám zdá, že je to málo, počítejte s velkým převýšením, spoustou schodů a úzkými průlezy. Skalní masivy svou majestátností a tvary uchvátí nejen děti, ale i mnohé dospělé, těšit se můžete na úchvatná panoramata a vyhlídky. Více informací můžete najít i na oficiálních návštěvnických stránkách

Pískovcové město na Hejšovině.jpeg

Pískovcové město na Hejšovině

Rakouské kamenné bludiště

Romantická Česká Kanada se kousek za hranicemi v rakouském Waldviertu mění na uhrančivé bludiště tvořené obrovskými uhlazenými balvany a viklany.

Začátek procházky je v městečku Gmünd, kde také bez problémů zaparkujete, je dále trasa velmi dobře značená. Už při vstupu do přírodního parku Blockheide, který je za dobrovolný příspěvek, vás přivítá majestátní Liščí kámen, který je jen předzvěstí mnoha dalších krás. Po cestě se můžete těšit například na malý rybník, nebo rozhlednu, na kterou můžete vystoupat až do konce října a za vstupné zaplatíte 3 eura. blockheister.jpeg

Waldviertu

Celý park má několik turistických tras, vybrat si můžete kratší, tzv. Stezku mytologie, který má zhruba 4 kilometry. Nejdelší trasa má okolo 14 kilometrů. Většina větších skalních objektů je doplněna o informační tabule, z nichž jsou některé i v češtině.

Další zajímavostí v okolí je velmi oblíbená úzkokolejná trať, nebo náměstí v městečku Gmünd. Všechny další potřebné a užitečné rady zjistíte na informačních stránkách.

Na co před výletem nezapomeňte?

Před každým výletem do zahraničí je důležité zjistit si základní informace:

  • Podmínky pro vstup do země (do našich sousedních zemí stačí občanský průkaz)

  • Jakou používají měnu (Německo, Slovensko a Rakousko platí eurem, Polsko tzv. Polským zlotým -PLN)

  • Tarif a podmínky telefonních operátorů pro volání ze zahraničí

  • Cestovní pojištění- i pár kilometrů za hranicemi je cestovní pojištění velmi důležité, sjednat ho můžete i online například zde na konkrétní datum i pro více lidí

  • Při cestě autem nezapomeňte zkontrolovatpovinné ručení a havarijní pojištění a jejich platnost i v zahraničí

Nejen Česká republika, ale i naše sousední země, nabízí spoustu přírodních krás, které jsou jen pár kilometrů za hranicemi a které určitě stojí za návštěvu. Využijte těchto tipů a naplánujte si krásný podzimní výlet.