15. 11. 2017

Tipy na mobilní aplikace, které vám usnadní cestování (i s odkazy ke stažení)

V článku se dozvíte tipy na to, které aplikace v mobilních telefonech vám můžou usnadnit cestování, včetně plánování cesty, nákupu jízdenek a letenek - včetně odkazů pro stažení v Google Play a Apple Store.  

Bez chytrého telefonu si většina lidí už nedokáže představit svůj den. Stejně tak i během cestování po cizích městech už po pár hodinách bez internetu začínáme být nervózní, a hledáme nejbližší kavárny či restaurace s wifi připojením. V online obchodech s mobilními aplikacemi můžeme najít velkou spoustu více či méně užitečných nástrojů, které nám dělají život s chytrým telefonem příjemnější. Existují i takové aplikace, které šetří spoustu času a nervů cestovatelům. Přehled těch nejzajímavějších přínášíme v tomto článku.

Nákup jízdenek a letenek

Tuzemští dopravci a jejich akční nabídky

Pokud rádi cestujete po Evropě autobusem, vyplatí se sledovat akční nabídky tuzemských dopravců. RegioJet či FlixBus nabízí často nejrůznější akce, například na jízdenky po Evropě v akci 1 + 1. Oba dopravci mají i své mobilní aplikace s možností nákupu pomocí mobilního telefonu.

SkyScanner

Na nejlevnější letenky můžete narazit na spoustě srovnávacích serverů. Jedním z nich je také SkyScanner, který má i svou mobilní aplikaci proiOS a Android. SkyScanner umožňuje nejen vyhledávání levných letenek, má také schopnost nabídnout vám výhodné kombinace z jiných blízkých letišť, ukáže a porovná různá data odletů a příletů a sdružuje velké množství leteckých společností. Využít můžete také funkci upozornění na jednotlivá data a časy a spoustu dalšího.

Ubytování

AirBnb

Tento způsob ubytování je v posledních dvou letech stále oblíbenější. Přímo majitelé bytů pronajímají své byty či pokoje na jednu noc až několik měsíců. I přesto, že nejpohodlněji se s Airbnb pracuje na počítači či tabletu, ani pro telefon to není žádný problém. Zejména ne s aplikací, která je dostupná pro oba operační systémy iOS i Android. Při registraci navíc dostanete slevu pár stovek na první ubytování. Zajímavostí je, že některá města s Airbnb v poslední době bojují, neboť se začínají potýkat s ubývajícím počtem obyvatel v turisticky zajímavých lokalitách. Ti raději nabídnou svůj byt k pronájmu turistům a sami bydlí v okrajových částech.  

Booking.com

Klasická webová stránka, přes kterou si své ubytování objedná tisíce lidí denně má také svoji mobilní podobu. Tu můžete využít, pokud si zapomenete objednat ubytování včas, případně ke kontrole či hledání adresy. Aplikace má také funkci GPS, takže vám může vyhledat volná ubytovací zařízení v lokalitě, kde se zrovna nacházíte. K dispozici je pro Android aiOS.

Pro lepší orientaci

Google Maps

Tyto online mapy od Google už patří mezi klasiku, nejen v mobilních telefonech, ale spousta lidí je využívá také ve svých počítačích při plánování tras, pro navigace i zjišťování podrobností o zajímavých místech. Google mapy jsou velmi kvalitně zpracované, nabízí také satelitní fotky míst, výpočet délky trasy i doby trvání včetně možnosti zvolit si různé dopravní prostředky, a podobně. Má to ovšem jednu podmínku a tou je připojení k internetu.

Pokud váš smartphone nenabízí Google mapy již v základním balíčku aplikací, můžete je stáhnout na následujících odkazech: Google Maps na iTunes a na Google Play.

Ulmon

Ulmon je aplikace velmi podobná Google Maps. Její předností je ale offline fungování. Aplikace umožňuje sledovat váš pohyb a tím se pro vás orientaci po neznámých místech stává stejně snadná, jako v případě připojení k internetu. Součástí jsou i zajímavá místa, kavárny či památky, které na své cestě potkáte. Můžete si je předem vytipovat a vytvořit tak třeba seznam kaváren či muzeí. Tento nástroj umožňuje nejrůznější segmentaci a popisování, takže pokud si výlet plánujete dopředu, můžete si vše v Ulmon nastavit a pak se jen nechat vést. Naopak v systému nenajdete úplně všechna místa, funguje ale pro většinu světových měst. Chystáte- li se například doBerlína či Dublinu, aplikaci můžete k orientaci využít. Určitě stojí za vyzkoušení a najdete i proiOS i Android.

Správa financí během cesty

Spendee

Je to klasická budgetová aplikace. Kdykoli si něco koupíte, zadáte to do Spendee s tím, za co jste platili. Můžete si tak udělat jednoduchý přehled vašich výdajů za jídlo, dopravu, dárky, atd. Samozřejmě jde o aplikaci, kterou můžete klidně používat i v běžném životě a najdete i pro Android i pro iOS.

Settle up

Settle up se také týká financí, ale v tomto případě vám poslouží zejména pokud cestujete ve skupině dvou a více lidí. Představte si klasický scénář, kdy při větším počtu lidí jdete nejdřív na zmrzlinu, kde neberou karty, jeden z vás to tedy zaplatí všechno, protože má zrovna v kapse drobné. Pak jdete na pivo, tam zase platí někdo jiný za celou skupinu a nakonec při nákupu lístků na vlak musíte platit dohromady, tak to zatáhne třetí člen skupiny. A nakonec se v tom musíte nějak vyznat. A proto je tu Settle Up. V aplikaci stačí vytvořit skupinu, kterou si nasdílíte mezi všemi členy výpravy a každý pak jen zadá, kolik přesně platil a za kolik lidí. Aplikace sama nakonec vypočítá, jak se spolu můžete co nejjednodušeji vyrovnat. Samozřejmostí je přepočet z různých měn, včetně aktuálního kurzu. Může vám to ušetřit spoustu zmatků, počítání a někdy i hádek. Přece jen, pořádek dělá přátele Stáhnete jak pro Android, tak pro iOS.

Zajímavá místa

TripAdvisor

Aplikace navrhovaná přímo pro cestování do zahraničí, která funguje na bázi určování vaší GPS polohy tipech na zajímavá místa, restaurace a ubytování v okolí. Spolu s místy máte k dispozici také jejich popis a například i hodnocení restaurací a kaváren. Lokality můžete také přímo ohodnotit a přidat vaše zkušenosti. Najdete na iStore i Google Play.

Využít můžete také velkou spoustu dalších aplikací. Při cestování se mohou hodit i nástroje na úpravu fotek, či jejich sdílení na sociální sítě a mnohé jiné. S těmi vás můžeme seznámit v dalším článku, protože aplikace, na které jsme se zaměřili zde, jsou přímo určené k tomu, vám pomohli a usnadnili cestování a orientaci v cizích městech nejen po celé Evropě, ale i mimo ni.

Příhlášení k odběru newsletteru