27. 11. 2017

Tipy na vánoční trhy v Evropě, o kterých jste možná ještě neslyšeli

Vánoce jsou ideální čas pro cestování a objevování nových míst, kterým právě advent, dodá tu pravou zimní atmosféru a promění centra měst v kulturní místo provoněné skořicí, svařeným vínem a pečenými kaštany. Kam se podívat letos? 

Vánoce se pro mnoho lidí stávají obdobím stresu, kdy se vše točí okolo pečení, uklízení a nakupování dárků. Je to ale i ideální čas pro cestování a objevování nových míst, kterým právě advent, dodá tu pravou zimní atmosféru a promění centra měst v kulturní místo provoněné skořicí, svařeným vínem a pečenými kaštany. Mezi nejoblíbenější adventní trhy v Evropě patří již tradičně ty v Praze na Staroměstském náměstí, Vídeň či Drážďany. V tomto článku vám přineseme tipy na další zajímavá místa, která stojí za návštěvu, a která nemusí být tolik známá (a plná turistů). Navíc, adventní trhy zpravidla nejsou celodenní záležitost, mohou být doplněním vašeho zimního objevování krás evropských měst.

Norimberk, Německo

Jeden z nejkrásnějších trhů v Evropě se nachází v německém Norimberku. Těšit se můžete na více než dvě stovky stánků, které jsou obklopeny vánočními stromy a velkou spoustou světel. Hlavní specialitou je teplý vaječný punč s pořádnou dávkou šlehačky. Vaše chuťové buňky potěší klasická norimberská klobása na všechny možné způsoby a nudit se tu nebudou ani malí návštěvníci. Pro děti je na trzích hodně atrakcí, jako parní vláček nebo kolotoč. Sváteční atmosféru ještě doplňují vánoční koncerty na náměstí, stačí si vybrat.

Drážďany, Německo

Tu nejtradičnější vánoční atmosféru zažijete hned za hranicemi naší republiky. Drážďany jsou již tradičně cílem návštěv mnoha Čechů během roku, ale na Vánoce má tohle kouzelné německé město úplně jinou atmosféru. Díky jejich blízkosti a skvělé dostupnosti vlakem, autobusem či autem jde o ideální místo na jednodenní výlet. V tomto barokním městě patří adventní trhy k těm nejstarší. Drážďany vás pohostí tradičním pletencem či štolou. Ve více než dvou stovkách stánků najdete ukázky tradičních řemesel a výrobků a děti ocení hlavně velký pohádkový hrad. A jeden malý tip - vybírejte k návštěvě ideálně všední den, o víkendech tu může být trochu tlačenice.

Berlín, Německo

U našich německých sousedů ještě chvíli zůstaneme a podíváme se na zoubek adventním trhům v Berlíně. Tohle hlavní město je známé svou kulturní diverzitou, tolerancí k různým typům lidí a otevřeností. Proto i vánoční čas zde má svá specifika, která dokážou našince neuvěřitelně nadchnout. Najdete zde až 60 různých trhů rozesetých po celém městě, mezi ty nejznámější a nejoblíbenější patří stánky u pamětního kostela císaře Viléma. Zabavit se zde můžete nejen nákupy tradičních výrobků, ale i na kluzišti, či na bobové dráze s výhledem na Braniborskou bránu. K jídlu si nezapomeňte dát typické vánoční dobroty, najít tam ale můžete i speciality od michelinských kuchařů. Další tipy, co stojí v Berlíně za návštěvu, jak se tam dopravit, a další, najdete v článku Na víkend do Berlína klidně i autem.

Krakov, Polsko

Nejen v Německu umí vytvořit tu pravou vánoční atmosféru. V polském Krakově si užijí děti i dospělí. V dřevěných stáncích na vás čeká ukázka tradičních polských řemeslných výrobků, jako jsou proutěné košíky či broušené sklo. Celou sváteční atmosféru kromě koled doplňuje také divadlo s ručně vyráběnými loutkami a k jídlu si žádný návštěvník nesmí zapomenout dát tradiční szopky či grilovanou klobásu a žebírka. A co se týče něčeho na zahřátí, v Krakově na vás čeká čaj s třešňovou vodkou. To stojí za návštěvu!

Salcburk, Rakousko

Další naši sousední zemí, která má o Vánocích co nabídnout je Rakousko. Kromě Vídně stojí za návštěvu také Salcburk. Město, kde se trhy konají na více místech, jako jsou nádvoří středověké pevnosti, náměstí a další, kde se můžete těšit na vůni perníčků a pečených kaštanů, které tedy nejen voní, ale také skvěle chutnají. Na ulici potkáte zpěváky koled i duchovní kapely, adventní atmosférou si můžete být jisti na každém kroku a pro děti jsou připraveny i tradiční dílny, kde si mohou řemesla sami vyzkoušet.

Bratislava

Z našich sousedů už nám chybí jen “bratia zo Slovenska”, kteří se, co se Vánočních trhů týče, také nemají za co stydět. Všechny stánky se otevírají již druhý týden v prosinci spolu se slavnostním rozsvěcením vánočního stromu na Hlavním náměstí. Podobně jako na tuzemských trzích, i v Bratislavě se můžete těšit na svařené víno, punče a grog. Tedy nic pro řidiče, naštěstí se tam od nás dostanete pohodlně autobusem či vlakem. K jídlu určitě ochutnejte slovenské lokše, vybrat si můžete ze dvou druhů - slaných i sladkých. Tak nezbývá, než vyrazit.

Adventní trhy nejsou ideální na nákup vánočních dárků, ale jsou tím pravým místem, kam se vydat v rámci objevování nových evropských měst. Pokud vám takový výlet pomůže zapomenout na všude přítomný vánoční stres, splnil advent svůj účel. V žádném případě ale nezapomínejte na klasická opatření, jako je cestovní pojištění, zajištění dobrého technického stavu vašeho vozidla (pokud cestujete autem) a další nezbytnosti.

Příhlášení k odběru newsletteru