30. 03. 2018

Autem na dovolenou: Změny pravidel na evropských silnicích v roce 2018

Cestovat na dovolenou autem v rámci Evropy je pro nás Čechy stále oblíbenějším způsobem dopravy. Stejně jako každý rok, i letos musíme počítat se změnami na některých evropských silnicích a dálnicích.

Rakousko - nový druh dálničních známek a jiné poplatky

Hned u našich sousedů se setkáme s novinkami, které jsou v tomto případě pro nás pozitivní. Nově je totiž možné koupit na stránkách jejich ministerstva dopravy elektronickou dálniční známku přes internet a zároveň si můžeme zvolit datum počátku platnosti. Doba na zpracování je v tomto případě 18 dní, což je nutné brát v potaz.

Slovensko - zdražují pohonné hmoty

Další naši sousedé přišli od nového roku s nepříjemnou novinkou, kterou je zvýšení spotřební daně u pohonných hmot, což se projevuje zdražením většiny druhů paliva. Nejvíce se zdražení projevuje u nafty, kde je rozdíl až 8 euro na 1000 litrů.

Španělsko, Německo, Francie a ekologické plakety

Vjezd do měst povolen jen vozům s ekologickou plaketou, stále více se rozšiřující podmínka, která platí již nějakou dobu například v německém hlavním městě Berlíně, se nyní nově zavádí také v mnoha francouzských městech. Před vjezdem do měst si nejdříve zjistěte, jestli tam takové nařízení mají a případně s jakými podmínkami, v mnoha případech se vyhlášky a omezení liší. Například v Bruselu, kde pravidlo vjezdu s ekologickou plaketou platí již delší dobu, má vjezd podmíněn aktuální smogovou situací. Jinde je zase nutné si o plaketu v podobě nálepky zažádat přes internet. V případě porušení pak řidiči hrozí nemalé pokuty, v některých případech až 300 eur.

Itálie a Nizozemsko zvyšují pokuty

Jedná se zejména o používání mobilních telefonů za volantem. Budete- li v Itálii jako řidič telefonovat bez použití handsfree, hrozí vám nově pokuta až 640 euro, nebo zabavení vašeho řidičského průkazu až na 2 měsíce. Stejně tak v Nizozemí se zvýšily pokuty, ovšem nejen za volání (na 230 eur), ale také při překročení maximální povolené rychlosti. V tomto případě zaplatíte více ve městech, a to až 188 eur (na dálnici 167 eur).  

V může toho být mnohem více. Cestování vlastním autem je nesmírně pohodlné, nezapomeňte ale zajistit co nejhladší průběh vaší cesty tím, že si včas zjistíte všechny potřebné informace, zajistíte si pojištění vašeho vozu i do zahraničí, a podobně.


Zdroje: https://sdeleni.idnes.cz/chyst...

Příhlášení k odběru newsletteru