01. 08. 2018

22 tipů, kde se vyplatí zastavit cestou do Chorvatska

Cesta do Chorvatska autem je dlouhá a pokud nejedete v noci, je škoda cestou nenavštívit některou z řady zajímavých lokalit v Rakousku nebo Maďarsku. Připravili jsme pro vás výběr toho nejlepšího, co můžete poblíž tří hlavních tras navštívit. Vždy jsme se snažili vybírat jen místa v blízkosti hlavní trasy, abyste nemuseli zajíždět příliš daleko.

Vodopád GollingerI když většinou cestou na dovolenou spíše spěcháme, abychom do týdne dovolené vměstnaly co nejvíce dnů u moře, vůbec si neuvědomujeme, kolem jakých krásných míst projíždíme. A ty nejkrásnější přitom bývají jen kousek nebo úplně vedle dálnice.

V článku najdete:

  • šest hradů a zámků
  • šest měst
  • tři jezera
  • dva vodopády
  • jednu soutěsku
  • jednu zoo
  • jednu jeskyni
  • a jedno sídlo firmy

Sám to mám úplně stejně a vlastě až při psaní tohoto článku mi došlo, že cestou do Chorvatska je tolik zajímavých míst, že by zde šlo strávit daleko více než jen sedm denní dovolené.

Seznam je rozdělen na tři hlavní trasy vedoucí z Česka do Chorvatska (přes Vídeň a Graz, Přes Maďarsko nebo přes Alpy) a místa jsou seřazena postupně vždy směrem z Česka. Nejvíce zajímavých lokalit potkáte určitě cestou přes Alpy (přes Salzburg a Villach) ale i na dalších dvou trasách se nudit nebudete.

Lokality jsem vybíral podle vlastních zkušeností, z podobných článků i přes typy na serveru tripadvisor.

Do Chorvatska přes Vídeň a Graz

Cestu do Chorvatska přes Vídeň a Graz využijí hlavně lidé jedoucí z Moravy, ale můžete ji využít i při cestě z Prahy. Je sice asi o 65 km delší než přes Salzburg ale časově vychází podobně.

1. Stolová hora Hohe Wand

nadpis
Stolová hora Hohe Wand v Rakousku (foto: Roman Klementschitz, CC BY-SA 3.0)

První zajímavá oblast leží nedaleko Vídně, v blízkosti městečka Wiener Neustadt. Máte-li rádi procházky a skály, je to ideální místo. Hohe Wand je vyhledávaným místem i mezi horolezci a milovníky jištěných cest, kterých zde najdete hned několik.

Hohe Wand na mapě

2. Hrad Seebenstein

Hrad Seebenstein
Hrad Seebenstein (foto: Karl Gruber, CC BY 3.0)

Další zastávkou na vaší cestě do Chorvatska může být hrad Seebenstein ve spolkové zemi Dolní Rakousy. Seebenstein byl postaven v 11. století a najdete ho jižně od města Wiener Neustadt. V interiéru najdete například sbírku zbraní a plastik.

Hrad Seebenstein na mapě

3. Hrad Riegersburg

Hrad Riegersburg
Hrad Riegersburg (foto: Uebersbach8362, CC BY-SA 3.0)

Asi 40 km východně od Štýrského hradce (Graz) leží nádherný středověký hrad Riegersburg. Hrad se tyčí na vysoké skále - vyhaslé sopce a jsou z něj nádeherné výhledy na okolní vinice, pole a vesnice. Hrad je ve vlastnictví rodu Lichtenštejnů a z celkových 108 místností je 25 přístupných veřejnosti.

Hrad Riegersburg na mapě

4. Herberstein Zoo

Zebry v Herberstein Zoo
Zebry v Herberstein Zoo (foto: Libreshot, CC0)

Safari zoo Herberstein najdete asi 55 km severovýchodně od Grazu. Safari je rozdělené do pěti částí podle jednotlivých světadílů a je zde více než 500 zvířat. Zblízka můžete pozorovat lvi, gepardy, gibony nebo tapíry.
Pokud jedete s dětmi, nebo jste sami milovníky zvířat, je pro vás tato rakouská zoo ideální zastávkou na dlouhé cestě do Chorvatska.

Zoo Herberstein na mapě

5. Soutěska Kesselfallklamm

Soutěska Kesselfallklamm
Soutěska Kesselfallklamm v Rakousku (foto: Martin Toedtling, CC BY-SA 3.0 AT)

Divoká soutěska nedaleko Štýrského hradce (Grazu) je vhodná pro ty, kteří mají rádi divokou přírodu, skály, vodopády a lezení po dřevěných lávkách, kterých je na 2,5 km dlouhém okruhu opravdu hodně. Trasa je vhodná i pro děti, ne ale pro kočárky.

Soutěska Kesselfallklamm na mapě

6. Štýrský hradec - Graz

Štýrský hradec
Hodinová věž - Uhrturm je jedním ze symbolů Grazu

Poslední zastávkou v Rakousku může být nádherné město Graz, hlavní město Štýrska. Graz leží asi 60 km od slovinských hranic a při cestě z Prahy do středního Chorvatska je přibližně na půl cesty.

Štýrský hradec je druhým největším rakouským městem a jeho centrum je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Můžete navštívit vrch Schlossberg s pevností a známou hodinovou věží - Uhrturm, která je symbolem města. Podívejte se také do uliček starého města v okolí hlavního náměstí. Za návštěvu stojí i moderní budova muzea umění “Grazer Kunsthaus” na pravém břehu řeky Mur, nebo plovoucí ostrov Murinsel.

Štýrský hradec na mapě

Do Chorvatska přes Maďarsko

Cesta do Chorvatska přes Maďarsko není příliš oblíbená ale i tak je zde co vidět.

7. Lednicko-valtický areál

Zámek v Lednicko-valtickém arálu
Zámek Lednice je ústředním bodem celého areálu

I když jsme vybírali pouze místa za hranicemi, zde uděláme výjimku. Lednicko-valtický areál totiž patří k tomu nejlepšímu, co lze na Moravě i v celém Česku navštívit. Jde o rozsáhlý zámecký park, ve kterém jsou rozmístěny různé menší stavby, většinou napodobeniny různých tradičních budov. Najdete tu minaret, akvadukt, obelisk, vítězný oblouk (Dianin chrám) a řadu dalších. Nádherný je i samotný zámek Lednice.

Lednicko-valtický areál na mapě

8. Bratislava

Bratislavský hrad
Bratislavský hrad v noci

Bratislavu asi není třeba představovat. Kdy jste tam ale naposledy byli? Na krátkou zastávku je to sice poměrně velké město, ale když si vyberete jen něco konkrétního, stojí to za to. Zajímavý je například památník Slavín nebo hrad Děvín nedaleko Bratislavy.

Bratislava na mapě

9. Győr

Győr
Radnice ve městě Győr (foto: Funke, CC BY-SA 3.0)

Asi 60 km od Bratislavy leží město Győr, česky také Ráb. Kromě krásného starého města jsou zde i lázně a termální prameny nebo krásná židovská synagoga, která slouží jako muzeum.

Město Győr na mapě

10. Hrad Nádasdy a muzeum Ference Nádasdyho v Sárváru

Interiér hradu Nádasdy
Interiér hradu Nádasdy (foto: Pe-Jo, CC BY-SA 4.0)

Malebný hrad Nádasdy je ideální na krátkou procházku při náročné cestě do Chorvatska. Hrad není velký, zato je i s parkem krásně upravený a určitě stojí za návštěvu. Najdete ho ve městě Sárvár, asi 5 km od dálnice.

Hrad Nádasdy na mapě

11. Městečko Varaždin v severním Chorvatsku

Varaždin - pevnost
Varaždin - pevnost

Jen pár kilometrů za maďarskými hranicemi leží hned u dálnice malebné město Varaždin. Město je plné barokních paláců v čele s Varaždínským hradem. Pokud bychom měli vybrat jedno místo, kde se cestou do Chorvatska přes Maďarsko zastavit, byl by to právě Varaždin.

Město Varaždin na mapě

Do Chorvatska přes Alpy

Cesta do Chorvatska přes Alpy toho nabízí k vidění úplně nejvíc. Vlastně by se tu dala strávit celá i delší dovolená. Hledáme však místa, kde se dá odpočinout během dlouhé cesty autem do Chorvatska a tak jsme vybrali jen několik nejzajímavějších lokalit nedaleko hlavní trasy.

12. Město Linz - Linz

Nádherné město Linz
Nádherné město Linz

Hlavní město Horních Rakous je moderní město, třetí největší v Rakousku. Kromě historického centra města stojí za vidění i řada moderních budov, například Ars Electronica Center s proměnlivým osvětlením venkovní fasády. To nejlepší ale najdete uvnitř, kde jsou expozice zaměřené na propojení umění a vědy, výzkum vesmíru, neurologii, biotechnologii nebo robotiku s velkým důrazem na interaktivitu. Díky tomu je muzeum právem nazýváno muzeem budoucnosti a řadí se k těm nejlepším na světě.
Kdo má raději tradiční umění, neměl by vynechat návštěvu kostela Mariendom (Mariánský chrám), jenž je největším kostelem v celém Rakousku. Za návštěvu stojí i poutní bazilika Pöstlingberg, která se tyčí na kopci nad městem.

Linz na mapě

13. Vodopád Traunfall

Vodopád Traunfall
Vodopád Traunfall (foto: Bwag, CC BY-SA 3.0 AT)

Přibližně na půl cesty mezi Lincem a Salzburgem se u vesnice Viecht nachází nádherný vodopád Traunfall. Vodopád je od dálnice vzdálen asi jeden kilometr a zastavit můžete kousek od něj. Jezírko pod vodopádem je zároveň oblíbeným místem potápěčů.

Vodopád Traunfall na mapě

14. Jezero Traunsee

Jezero Traunsee
Jezero Traunsee

Turistické centrum Travenského jezera, město Gmunden je vzdálené asi 10 km od sjezdu z dálnice A1. Jezero s křišťálově čistou vodou i jeho okolí nabízí řadu příležitostí pro turistiku i vodní sporty. Pro krátkou přestávku po cestě do Chorvatska je ale ideální například návštěva jezerního zámku Ort, přímo ve měste Gmunden. Oblíbené jsou i výlety lodí.

Jezero Traunsee na mapě

15. Jezero Attersee

Jezero Attersee
Jezero Attersee

Atterské jezero je rájem jachtařů i potápěčů, viditelnost pod průzračnou vodou je totiž až 25 metrů. Nejblíže od dálnice (méně než 1 km) je vesnice Seewalchen am Attersee, kde můžete navštívit například Centrum Gustava Klimta.

Jezero Attersee na mapě

16. Jezero Mondsee

Mondsee
Jezero Mondsee

Jen o pár kilometrů dál leží jedno z nejteplejších rakouských jezer - jezero Mondsee “Měsíční jezero”. V létě zde teplota vody mívá až 26° C a tak je ideální na osvěžení během náročné cesty do Chorvatska.

Turistickým centrem jezera je městečko Mondsee, kterým budete projíždět po dálnici A1.

Jezero Mondsee na mapě

17. Sídlo firmy Red Bull

Sídlo firmy Red Bull
Sídlo firmy Red Bull (foto: Dein Freund der Baum, CC BY-SA 3.0)

Sídlo známé rakouské firmy Red Bull najdete jihozápadně od jezera Mondsee na břehu menšího jezera Fuschlsee. Samotné sídlo firmy tvoří skupina velmi moderních budov se zajímavou sochou stáda býků skákajících do vody. Určitě stojí za to se tu na chvilku zastavit a trochu se tu porozhlédnout.

Sídlo Red Bullu na mapě

18. Město Salzburg

Salzburg v noci
Salzburg v noci

Nádherné město Salzburg, rodiště Mozarta, asi není třeba představovat. Na prohlídku města je lepší si nechat alespoň celé odpoledne, takže je lepší ho navštívit spíše cestou z Chorvatska domů, kdy už budete mít více času. Budete tak mít krásné zakončení dovolené.

Salzburg na mapě

19. Vodní zámek Anif u Salzburgu

Vodní zámek Anif
Vodní zámek Anif

Pro krátkou návštěvu se naopak skvěle hodí vodní zámek Anif, který leží asi kilometr od dálnice. Novogotický zámek je sice veřejnosti nepřístupný, ale krátká návštěva stojí za to.

Zámek Anif na mapě

20. Vodopád Gollinger

Vodopád Gollinger
Vodopád Gollinger nedaleko Salzburgu

Asi 20 km od Salzburgu a jen pár set metrů od dálnice můžete navštívit vodopád Gollinger. Gollingský vodopád je vysoký úctyhodných 75 metrů a od parkoviště je vzdálen asi 200 metrů. Přístup k vodopádu je placený (v době psaní článku 3 eur dospělí, 1,5 eur dítě), aktuální informace o ceně najdete na http://www.golling.info/en/exp... .

Cesta z parkoviště vás dovede přímo k patě vodopádu, doporučujeme ale vyjít strmou stezkou až nahoru, kde jsou dřevěné lávky, ze kterých je krásný výhled.

Vodopád Gollinger na mapě

21. Ledová jeskyně Eisriesenwelt

Ledová jeskyně Eisriesenwelt
Ledová jeskyně Eisriesenwelt (foto: Wolfgang Kritzinger, CC BY-SA 3.0 AT)

Jednou z nejzajímavějších lokalit, kterou můžete po cestě do Chorvatska navštívit, je jeskyně Eisriesenwelt. Ta je se svými 42 kilometry největší ledovou jeskyní světa a již jen samotná cesta k ní je zážitek. Zdejší kabinová lanovka je totiž nejprudší v Rakousku. Celkově je cesta k jeskyni i samotná prohlídka poměrně náročná. V jeskyni je vždy kolem 0° C a není zde zavedena elektřina, takže si budete svítit lampičkou, kterou vám zapůjčí průvodce.

Jeskyně Eisriesenwelt na mapě

22. Hrad Hohenwerfen

Hrad Hohenwerfen
Hrad Hohenwerfen (foto: Niki.L, CC BY-SA 4.0)

Pokud je na vás prohlídka ledové jeskyně příliš náročná a nebo prostě nemáte tolik času, můžete se projít k velkolepému hradu Hohenwerfen, který leží nedaleko. Hrad najdete asi 40 km jižně od Salzburgu v městečku Werfen.

Hrad Hohenwerfen na mapě

Příhlášení k odběru newsletteru